Қазақстан мен Швеция университеттері арасындағы ғылыми ынтымақтастық

ҚАЗАҚСТАН МЕН ШВЕЦИЯ УНИВЕРСИТЕТТЕРІ АРАСЫНДАҒЫ ҒЫЛЫМИ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚ

Алматы технологиялық университетіне сыртқы академиялық ұтқырлық бағдарламасы аясында материалдар химиясы саласындағы жетекші шетелдік ғалым, Швеция ауыл шаруашылығы университетінің (Упсала қ.) "Молекулярлық ғылымдар" институтының профессоры Кесслер Гулайм Ахметжарқызы шақырылды.

• Профессор Гуляем Кесслер - Американдық химиялық қоғамның, халықаралық соль-гель қоғамының, корольдік химиялық қоғамның мүшесі, Швеция химиялық қоғамының Басқарма мүшесі, Швецияның еуропалық химиялық және молекулалық ғылымдар қауымдастығының (EuChemS) өкілі.
  • Профессор Гуляим Кесслер - Австрия ғылыми қорының (FWF), француз ұлттық зерттеу агенттігінің (ANR), Польша ұлттық ғылыми орталығының, румын ұлттық зерттеу кеңесінің және Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығының (ҒҒТСО) химия және нанотехнология бойынша сыртқы сарапшысы.
  • Профессор Гуляем Кесслер - түрлі халықаралық журналдардың редакциялық алқасының мүшесі, Еуропалық Қоғамдастықтың, Швед Ғылыми Кеңесінің (VR) грант иегері, Формас, халықаралық рейтингтік журналдарда 200 - ден астам жарияланымның авторы, Н-индексі-43.

2024 жылғы 30 қыркүйек пен 12 қазан аралығында профессор Гуляим Кесслер "Көпфункционалды наноматериалдарды алудың инновациялық технологиялары" және "Ауыз суды тазарту үшін жаңартылатын табиғи ресурстардан адсорбенттерді алудың инновациялық технологиялары" өзекті тақырыптары бойынша "Химиялық инженерия және процестер" білім беру бағдарламалары тобын дайындау бағыты бойынша ПОҚ, докторанттармен және магистранттармен семинарлар мен консультациялар өткізеді.

Кездесу барысында АТУ университеті басшылығы мен профессор Гуляем Кесслер Швеция ауылшаруашылық университетімен ғылыми-техникалық ынтымақтастық мәселелерін талқылады. Ғылыми саладағы неғұрлым тығыз өзара іс-қимыл туралы алдын ала уағдаластыққа қол жеткізілді.